Поврзи се со нас

Популарно.мк

Богданци се изјасни против изградбата на рудници

Вести

Богданци се изјасни против изградбата на рудници

Речиси сто проценти од граѓаните на општина Богданци кои излегоа на референдум се изјанија против продолжување со работа на рудникот „Казандол“ и отворање на рудници на територијата на општината, потврди Општинската изборна комисија по сумирањето на резултатите. 

– Од вкупно запишаните 6.918 граѓани на референдумот по двете прашања се изјасниле вкупно 4.321 или околу 62 отсто од гласачкото тело што значи дека референдумот во општина Богданци е успешен, изјави Венера Зелева, претседател на ОИК Богданци.

Зелева нагласи дека 4.120 граѓани се изјасниле против продолжување со работа на рудникот „Казандол“, а 4.126 од излезените гласачи биле против отворање на рудници на територијата на општина Богданци.

Референдумското изјаснување на граѓаните на општина Богданци минало во најдобар ред, а резултатите од него се обврзувачки за локалната самоуправа.

Следната недела по истите прашања на референдум ќе излезат граѓаните на општина Дојран.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.