//
Следи нѐ
To Top

Кога актер во воз ќе „стане“ терорист

Во тоалетот на еден француски брз воз на релација Марсеј – Париз, еден актер вежбал улога за филм на англиски јазик, што го вознемирило контролорот, кој во паника повикал полиција мислејќи дека станува збор за терорист.

Како што објави „Фигаро“, полицијата веднаш интервенирала и актерот бил уапсен на следната станица.

реклама

До инцидентот дошло кога 35-годишен актер одлучил да се изоллира од другите патници во возот и во мир да се „преслуша“ во тоаретот, повторувајќи го текстот за театарска претстава.

Сепак, кондуктерот наслушнувајќи ги зборовите „оружје“ и „пиштол“ на англиски јазик додека поминувал покрај тоалетот, се испаничил и повикал полиција.

– Во услови на зголемена опасност од тероризам и засилени мерки на безбедност, кондуктерот не сакал ништо да ризикува, изјави портпаролот на Француската национална желеница.

Возот по повикот од кондуктерот вонредно застанал на прбата следна станица во Валанс, каде веќе биле распоредени десетина полицајци, кои го уапсиле актерот и одвеле во полициска станица.

Откако се разјаснило за што станува збор, актерот бил ослободен, па со следниот воз го продолжил патот кон Париз.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 13, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 13, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 13, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: