//
Следи нѐ
To Top

Зошто туристите толку многу го сакаат ова село во Франција?

Местото Кајзерберг е прогласено за најубаво село во Франција, објави Лонли Планет. 

Победникот го бирале учесниците во анкетата спроведена во емисијата „Village prefere des Francais“ на каналот Франс 2.

реклама

Ова преубаво средновековно село, сместено во Алзас во североисточнот дел на Франција е познато по своите куќички на дрво, улици прекриени со калдрма и околната природа, која го одзема здивот.

Кајзерберг е исклучително популарен поради својата фантастична архитектура, улици погодни за прошетка и исклучително љубезно локално население.

Селото претходно привлекуваше голем број туристи, но откако е прогласено за победник, интересот е уште поголем.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 19, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 19, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 19, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: