Поврзи се со нас

Популарно.мк

Зошто туристите толку многу го сакаат ова село во Франција?

Магазин

Зошто туристите толку многу го сакаат ова село во Франција?

Местото Кајзерберг е прогласено за најубаво село во Франција, објави Лонли Планет. 

Победникот го бирале учесниците во анкетата спроведена во емисијата „Village prefere des Francais“ на каналот Франс 2.

Ова преубаво средновековно село, сместено во Алзас во североисточнот дел на Франција е познато по своите куќички на дрво, улици прекриени со калдрма и околната природа, која го одзема здивот.

Кајзерберг е исклучително популарен поради својата фантастична архитектура, улици погодни за прошетка и исклучително љубезно локално население.

Селото претходно привлекуваше голем број туристи, но откако е прогласено за победник, интересот е уште поголем.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.