//
Следи нѐ
To Top

ПЕКОЛ НА „РАЈСКИОТ ОСТРОВ“: Ужасната вистина за Бали

Бали е се попопуларна туристичка дестинација, која подеднакво ги привлекува и љубителите на кампирањето и оние, кои уживаат во луксузните одмаралишта. Меѓутоа новиот извештај покажува дали Бали има своја мрачна страна. 

Новинар на Б92, кој на почетокот на годината бил во Индонезија и на Бали, имал можност да се увери дека во оваа азиска земја се јаде кучешко месо.

реклама

Новиот извештај на борците за правата на животните од Австралија, покажува дека на „рајскиот остров“ и на туристите им се подметнува кучешко место, наместо пилешко.

Организацијата Анималс Аустралија објави извештај наречен „Тајниот пазар на месо во Бали и неговата вознемирувачка поврзаност со австралискиот туризам“. Тие откриле дека секојдневно се убиваат многу кучиња, за да се обезбеди месо за туристите.

– На Бали се убиваат седум пати повеќе кучиња, отколку на озлогласениот Фестивал на кучешко месо во Јулина во Кина, пишува во извештајот, кој наскоро ќе биде презентиран и на австралиската телевизија.

Околу 70 отсто од рестораните на Бали отворено нудат јадења со кучешко месо. За туристите, пак, нудат „сате“, традиционално јадење со пилешко, кое всушност содржи месо од куче.

Организацијата „Анималс Аустралиа“ уфрли инсајдер во средиштето на мафијата на Бали.

Се испоставило дека не само што кучињата се убивани на најсурови можни начини, туку и нивното месо е целосно небезбедно за конзумација.

Иако поединечни организации на Бали се борат против оваа пракса, се проценува дека секоја година се убиваат 70 илјади кучиња за прехранбени потреби.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 21, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 21, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 21, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: