//
Следи нѐ
To Top

Принцот Хари сакал да се повлече од британското кралско семејство

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолонаследникот, принцот Чарлс и покојната принцеза Дијана, призна денеска дека во еден период размислувал да се повлече од кралското семејство.

Во интервју за неделникот „Меил он Сандеј“ Хари изјави дека размислувал и да се откаже од титулата што му следува според раѓањето и да стане само обичен, британски граѓанин.

реклама

– Сепак, на крајот решив да останам и да ја задржам и понатаму улогата што ми припаѓа, посочи 32-годишниот принц.

Хари е петиот во редот на претендентите на британскиот престол, по татко му, постариот брат, принцот Вилијам и неговите две деца – Џорџ и Шарлот.

Во интервјуто тој признава дека престојот и работата во редовите на британската армија бил периодот на „најдоброто бегство кое било кога го направил“.

Младиот принц два пати, во сосема кусо време во разговори за два весника – американскиот неделник „Њузвик“ и сега британскиот, проконзервативен весник „Меил“ зборува за своите дилеми како дел од кралското семејство, но и за неговата улога и позиција во општеството.

Хари инсистира дека кралското семејство не сака да биде група од познати и популарни лица во јавноста, туку дека сакаат и настојуваат нивната улога (во општествто) да биде за општото добро на луѓето.

Десет години принцот Хари беше во редовите на армијата, а на два пати на служба во Авганистан, во базата „Бастион“ во провинцијата Хелманд, една од најопасните во оваа средноазиска земја.

Мораше да се повлече од базата и службата во Авганистан, откако медиумите открија дека еден од членовите на посадите на хеликоптерите „Апачи“ е британскиот принц.

Во неделникот „Њузвик“ Хари минатата недела тврдеше дека никој од семејството не е во трка за британскиот трон, забележувајќи дека „никој не сака да биде крал или кралица“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 26, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 26, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 26, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: