//
Следи нѐ
To Top

Антологија на современата македонска поезија објавена на кинески јазик

Антологијата на современата македонска поезија – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) на кинески јазик официјално излезе од печат.

Антологијата е печатена во Тајван , од издавачката куќа Showwe.tw и опфаќа 14 извонредни поети од Македонија. Преводот е на еминентниот поет и лауреат д-р Kuei-shien Lee од Тајван, а приредувач е авокатката и поетесата Оливера Доцевска од Македонија.

реклама

Во антологијата се опфатени еминентни поети, од различни генерации: Панде Манојлов, Билјана Станковска, Пунторие Муча Зиба, Нехас Сопај, Трајче Кацаров, Џабир Дерала, Ирена Павлова Де Одорико, Виолета Танчева – Златева, Оливера Доцевска, Митко Гогов, Драгана Евтимова, Дарко Лешоски, Марина Мијалковска и Brit Lilit (Елена Пренџова).

Антологијата „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) треба да има своја промоција на Формоса, Меѓународен фестивал на поезија во Тамсуи , Тајван , кој се одржува во перидот од 21-27 септември 2017 година, а е организирано од Движење поети на светот и др-Куеи Шиен Лее , како негов Потпретседател.

На фестивалот треба да присуствуваат и се поканети приредувачката на антологијата Оливера Доцевска и поетесата Драгана Евтимова.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајуни 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајуни 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајуни 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: