//
Следи нѐ
To Top

Прогласена најубавата плажа во Европа

Малата британска плажа Росли беј во Свонси е прогласена за најубава плажа во Европа, фрлајќи ги во сенка шпанската Коста дел Сол и преубавите грчки плажи.

Росли беј првенствено е опишана како област на извонредна убавина, Нејзината посебност ја прават песочните дини и ридовите и не е чудно зошто токму таа е избор на голем број туристи.

реклама

– Ова признание не претставува ништо ново за Росли беј, но нашата среќа што имаме една таква плажа ја прави уште поголема, изјави Роберт Френсис Дејвис, член на секторот за туризам.

– Тоа исто така е причина зошто фотогафиите од ова место редовно ги вклучуваме во нашата мапа, како и во онлајн огласувањето. Сакаме да поттикнеме што повеќе луѓе да ја посетата плажата во Свонси, додаде тој.

Дејвис изјави дека туризмот на Свонси годишно му носи 400 милиони долари, но ова признание дополнително ќе придонесе кон тоа.

Најубавата европска плажа се најде меѓу првите десет на листата светски плажи.

Росли беј популарноста ја стекна во 2012 година за време на одржувањето на Олимписките игри во Лондон.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 12, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 12, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 12, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: