//
Следи нѐ
To Top

Нова серија земјотреси од 3.8 степени по Рихтер во Охридско

Серија земјотреси од кои најсилниот со магнитуда од 3.8 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа во 22:19 минути во охридското епицентрално подрачје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје.

Трите земјотреси кои се случиле на временска разлика од околу еден час биле со јачини од 3.1, 3.8, односно 3 степени според Рихтеровата скала.

реклама

Земјотресите се почувствувани во Охрид и околината со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: