//
Следи нѐ
To Top

Рекордна посета на музејот Метрополитен

Њујоршкиот музеј Метрополитен, којшто освен главната зграда на Петтата авенија на Менхетн, има и две филијали – Мет Клосјерс и Мет Бројер, имал вкупно седум милиони посетители во текот на изминатата фискална година, која заврши на 30 јуни.

Драстичното зголемување на тој број се должи на отворањето на Мет Бројер, кој го посетиле 505.590 луѓе, oбјави управата.

реклама

Изложбите, како што се „Ерусалим 1000 – 1400“ и „Макс Бекман“, имаа по околу 200.000 посетители, додека пак „Времето на империјата: Кинеската уметност во времето на династија Кин и Хан“ (досега) има 300.000 посетители, а нејзиното затворање е на 16 јули.

Рекордот го држи изложбата под наслов „Изложба на модата во добата на технологијата“, затворена на 5 септември 2016 година, со 752.995 посетители.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 14, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 14, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 14, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: