Поврзи се со нас

Популарно.мк

НЕВЕРОЈАТНО: Кога желките мигрираат, се одложуваат авионските летови

Магазин

НЕВЕРОЈАТНО: Кога желките мигрираат, се одложуваат авионските летови

Причината за одложување на летовите на големите светски аеродроми најчесто е невреме, но оние кои последните недели летаат од Њујорк имаат искуство со други проблеми.

Четириесет желки доведоа до одложување на летовите од Меѓународниот аеродром Џон Ф.Кенеди минатиот петок.

Желките го прекинаа полетувањето на авиони мигрирајќи поради годишниот ритуал на гнездење, односно парење.

Подрачјето на аеродромот ЈФК, во близина на заливот е област, каде живеат желките од видот Malclemus terrapin.

Нивната миграција не е ништо ново, но секоја година им задаваат главоболки на пилотите, на контролата на летање и на луѓето кои работат на пистата и околу неа.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.