//
Следи нѐ
To Top

НЕВЕРОЈАТНО: Кога желките мигрираат, се одложуваат авионските летови

Причината за одложување на летовите на големите светски аеродроми најчесто е невреме, но оние кои последните недели летаат од Њујорк имаат искуство со други проблеми.

Четириесет желки доведоа до одложување на летовите од Меѓународниот аеродром Џон Ф.Кенеди минатиот петок.

реклама

Желките го прекинаа полетувањето на авиони мигрирајќи поради годишниот ритуал на гнездење, односно парење.

Подрачјето на аеродромот ЈФК, во близина на заливот е област, каде живеат желките од видот Malclemus terrapin.

Нивната миграција не е ништо ново, но секоја година им задаваат главоболки на пилотите, на контролата на летање и на луѓето кои работат на пистата и околу неа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 16, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 16, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 16, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: