//
Следи нѐ
To Top

Милано ја забрани употребата на селфи стиковите

Властите во Милано ја забранија употребата на селфи стикови, лименки и стаклени шишиња,како и камиони со храна во обидите за построги казни и воведување ред во градот и во борбата против недоличното однесување во текот на летната сезона.

Од петокот, продажбата на лименки и стаклени шишиња е забранета во крајбрежната област Дарсена, а во баровите и пабовите пијалак може да се служат само во хартиени и пластични чаши.

реклама

Во таа зона е забрането „држење, носење, оставање на улица или носење какви било садови или лименки, како и употреба на селфи стикови“.

Подрачјето, на кое забраната се однесува е оградено со плоштади и улици: Piazza XXIV Maggio, Viale Gorizia, via Codara, Piazzale Cantore i Viale Giovanni D’Annunzio.

Забраната се однесува и на камиони со храна и засега ќе важи до 13 август. Исто така забранета е и употреба на петарди и останати пиротехнички средства.

Милано не е единственото место, кое забранило селфи стикови, претходно тоа во 2015 година беше направено во сите Дизни паркови во светот. Таква забрана се применува и во Забранетиот град во Пекинг и во Мека во Саудиска Арабија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 18, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 18, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 18, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: