//
Следи нѐ
To Top

СЕЗОНА НА ПАТУВАЊА: Цени на возењето со такси ширум светот

Сите сме биле во ситуација, во која за такси сме платиле малку повеќе. Сепак треба да се знае дека цените за такси од земја до земја драстично се разликуваат, така што таксиметарот, кој некаде отчукува астрономска сума не треба да ве изненадува.

Во табелата, во која се наведува цената на такси во 80 градови ширум светот, Лондон е дефинитивно меѓу најскапите, а во Каиро можете да се возите за многу малку пари.

реклама

Десет градови во кои таксито е најевтино (цена по километар):

Каиро – 10 центи

Бангкок – 15 центи

Москва – 23 центи

Мексико Сити – 23 центи

Џакарта – 26 центи

Бангалор – 26 центи

Мумбај – 27 центи

Пекинг – 29 центи

Куала Лумпур -32 центи

Букурешт – 36 центи

Листа на десет најскапи градови за возење со такси:

Цирих – 4,47 евра

Женева – 2,86 евра

Токио – 2,5 евра

Лондон – 2,4 евра

Берлин – 2 евра

Амстердам – 2 евра

Келн – 2 евра

Копенхаген – 1,9 евра

Антверпен – 1,94 евра

Штутгарт – 1,94 евра.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: