//
Следи нѐ
To Top

Децата треба да ги избегнуваат газираните сокови

Лекарите апелираат дека на децата не треба да им се даваат газирани пилајаци.

Полни се со шеќер и на телото му даваат празни калории, кои се претвораат во масти и со тоа прават нашите деца да бидат дебели, се зголемува опасноста да заболат од дијабетис, бидејќи газираните сокови ја намалуваат способноста на организмот да го метаболира шеќерот.

реклама

Исто така овие пијалаци лошо влијаат врз работата на црниот дроб, а фосфорната киселина од газираните сокови го менува составот на урината и го забрзува создавање на камења во бубрезите.

Дека газираните сокови ги расипуваат забите веројатно веќе знаете. Проблемот е во тоа ја нагризуваат забната глеѓ и го поттикнуваат создавање на забен камен.

И на крајот она што родителите најбргу можат да го забележат ако на своите деца им даваат газирани пијалаци се лошиот сон, нервозата и вознемиреноста, што е последица на кофеинот, кој се наоѓа во некои газирани сокови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 21, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 21, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 21, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: