//
Следи нѐ
To Top

Шише „Пенфолд гранж“ на аукција во Австралија продадено за над 35.000 евра

Шише исклучително ретко вино на познатата австралиска винарија „Пенфолдс“, е продадено за 51.750 австралиски долари (35.158 евра).

Веста ја објави локалната аукциска куќа „MW Wines”, која наведува дека оваа цена може да претставува рекорд кога е во прашање цена на поединечно шише вино, пренесе Хина.

реклама

Станува збор за виното „Пенфолдс гранж“ од 1951 година, од првата берба на ова црно вино од збирката што се темели на шираз, од која се останати помалку од дваесетина шишиња.

-Многу ретко се постигнува ваква цена, но ова шише е дел од историјата на австралиското вино. Мислиме дека тоа е едно од најскапо продадените вина во Австралија, изјави Ник Стамфорд, сиопственикот на “MW Wines”, не откривајќи го името на купувачот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 22, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 22, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 22, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: