//
Следи нѐ
To Top

Пешачењето го регулира новото на липидите во крвта

Резултатите на едно неодамнешно истражување покажаа дека движењето, па дури и самото стоење во место, наместо седењето, поволно влијае на кардиоваскуларното здравје и метаболизмот. 

Задачата на испитаниците била секојдневно да пешачат по два часови, кои вообичаено би ги поминале во седење.

реклама

На крајот од одредениот период за истражување, кај испитаниците е забележано намалување на триглицеридите за 14 отсто и просечната вредност на шеќерот во крвта за 11 проценти, како и благо покачување на добриот холестерол.

Оваа промена се одразила и на намалување на телесната тежина.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 23, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 23, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 23, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: