Поврзи се со нас

Популарно.мк

Пешачењето го регулира новото на липидите во крвта

Магазин

Пешачењето го регулира новото на липидите во крвта

Резултатите на едно неодамнешно истражување покажаа дека движењето, па дури и самото стоење во место, наместо седењето, поволно влијае на кардиоваскуларното здравје и метаболизмот. 

Задачата на испитаниците била секојдневно да пешачат по два часови, кои вообичаено би ги поминале во седење.

На крајот од одредениот период за истражување, кај испитаниците е забележано намалување на триглицеридите за 14 отсто и просечната вредност на шеќерот во крвта за 11 проценти, како и благо покачување на добриот холестерол.

Оваа промена се одразила и на намалување на телесната тежина.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.