//
Следи нѐ
To Top

Единствена пукнатина која ги привлекува нуркачите од целиот свет

Националниот парк Тингвелир е едно од најпопуларните места за нуркање во светот.

Нуркачите најмногу ги привлекува пукнатината Силфра затоа што се наоѓа меѓу две тектонски плочи, меѓу два континента: Америка и Европа. Плочите еднаш годишно се одалечуваат една од друга два сантиметри.

реклама

Видливоста во водата на Силфра е повеќе од сто метри, што е голема реткост, ако не и единствена на целата планета. Водата тука е студена, 2 до 4 степени Целзиусови во текот на целата година со оглед на тоа дека станува збор за вода од близина на глечерот Лангјокул.

Со топењето на мразот од глечерите водата поминува низ карпите и дополнително се филтрира низ лавата, а за да дојде до северниот дел на езерото Тингвелир потребни се 30 до 100 години. Ова е една од најчистите води во светот, така што туристите можат слободно да пијат.

Пукнатината се состои од четири дела: Голема пукнатина, Хала, Катедрала и Лагуна. Во водата се симнува по скали, а просечна длабочина изнесува од седум до 12 метри, при што најдлабокиот дел е 18 метри.

Иако овде има многу риба, особено пастрмка, всушност алгите се тие кои под површината создаваат калеидоскоп од бои.

Националниот парк Тингвелир се наоѓа на списокот на Светското наследство на УНЕСКО поради својата културна и историска вредност, како и природните и геолошките единствености.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијајули 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијајули 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијајули 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: