//
Следи нѐ
To Top

Над 20.000 луѓе евакуирани при пожар на музичкиот фестивал „Тумороуленд“ во Барселона

Над 20.000 присутни на музучкиот фестивал „Тумороуленд Јунајт Спејн“ што се одржува во шпанскиот град Барселона, беа евакуирани синоќа, откако избувна пожар на главната сцена на манифестацијата.

Организаторот на фестивалот на својот профил на Фејсбук објави дека пожарот бил предизвикан од петарда што паднала на сцената и ја запалила целата конструкција на бината.

реклама

Инцидентот се случил неколку минути пред стартот на настапот на американскиот ди-џеј Стив Аоки.

Пожарникарите успеале да го изгаснат пожарот, при кој целосно изгорела конструкцијата на сцената.

Претставник на полицијата инфромира дека евакуацијата на пристните била спроведена мирно без предизвикување паника. Нема информации за повредени при инцидентот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: