fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Илјадници тиркизни лагуни среде бела пустина (ФОТО)

Магазин

Илјадници тиркизни лагуни среде бела пустина (ФОТО)

Сезоната на дождови во бразилскиот Национален парк Ленсојс Маранјенисис е мошне тешка. Од јануари до јуни секоја година има многу силни бури, но пустината потоа се претвора во вистински рај.

Од јули до септември секоја година откако дождовите ќе се смират, во Ленсојс Маранјенисис (на португалски „чаршавите на Марањаоа“) може да се најдат илјадници тиркизни лагуни и бели песочни „плажи“.

Иако оваа област која зазема повеќе од 1.000 квадратни километри мошне потсетува на пустина поради обилните врнежи од дожд кои ги има во сезоната на дождови не се класифицира така.

Некои „базени“ со вода долги се и до 300 метри, а водата понекогаш достигнува и 30 степени Целзиусови, па туристите тука обожуваат да се капат.

По септември базените исчезнуваат и зад себе оставаат пустош – се до следната година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.