//
Следи нѐ
To Top

Кит заглави во плитки води на западниот мексикански брег (ВИДЕО)

Китовите се морски цицачи кои живеат во поголеми длабочини, но некогаш се случува да залутаат и во плиткото.

Токму тоа се случи во водите на Пацификот, каде што кит се „заглави” во пристаништето со луксузни јахти во водите близу мексиканскиот полустров Баха Калифорнија.

реклама

На некои од набљудувачите, глетката им беше ретка и симпатична, но честопати се случува кога овие морски животни ќе се најдат во плиткото да не знаат како да го најдат патот назад, па за тоа се ангажираат и експерти.

За да ги одвлечат китовите во длабочините на океанот, тие ги мамат со имитирање на нивните крици.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 4, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 4, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 4, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: