//
Следи нѐ
To Top

ЛЕКОВИТО ОВОШЈЕ: Што се лекува смоквата?

Библиското овошје смоквата, освен што е вкусна и хранлива, поседува и различни лековити својства. 

Содржи вистинска ризница на корисни состојки, кои целно се активираат завидно од видот на здравствените проблеми. Ако ве мачи опстипација, односно затвор, смелете 500 грама смокви и замесете ги со 5 грама брашно.

реклама

Од тестото потоа правете штангли, чувајте ги во фрижидер свиткани во фолија и секое утро на празен желудник изедете парче со големина на лешник.

За лекување на жул и други несакани кожни израстоци користете свеж сок од смоква.

Смоквата прво отворете ја и од внатрешната страна навечер ставете ја на критичното место, завиткајте ја со завој и оставете да преноќи. Наутро смоквата фрлете ја, а нозете потопете ги во топла вода.

По еден час држење во вода од стопалата лесно се отстранува жулот, а ако се работи за потврдокорни „примероци”, третманот повторете го четири до пет пати.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 5, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 5, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 5, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: