//
Следи нѐ
To Top

Авио-компанија воведува дрес код на летовите

Мажите нема да можат да влезат во авион во куси панталони, додека жените ќе бидат вратени назад ако на летот се појават во тесна облека или облека со светки. 

Саудиската авио-компанија „Саудија ерлајнс“ објави на нејзиниот официјален сајт нови прописи кои се однесуваат на кодексот на облекување на патниците, јави Би-Би-Си.

реклама

Од сега, патниците нема да можат да патуваат во облека која може да навреди или предизвика непријатност кај другите патници. Особено препораките се даваат на женските лица, на аеродромот da доаѓаат исклучиво во облека која ги покрива рацете и нозете и да одбегнуваат проѕирни и куси работи. На мажите им се забранува да патуваат во куси панталони.

Во случај на непочитување на овие правила, компанијата рече дека го задржува правото патниците да се оддалечат од летот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 11, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: