//
Следи нѐ
To Top

Кина има „Ноева арка“ – храм кој ги преживеа сите поплави (ВИДЕО)

Седумстотини години стар храм одбива да исчезне под вода и покрај тоа што во последните неколку недели нивото на водата на Јангце порасна за околу десет метри.  

Иако неговата платформа се наоѓа под вода, самиот Гуањинг павилјон е недопрен.

реклама

Овој храм се смета дека потекнува од времето на династијата Сонг и дека е изграден меѓу 960 и 1279 година. Историчарите велат дека на сличен начин издржал многу поплави.

Кина моментално е во екот на сезоната на дождови, а поплавите особено ги погодуваат југот и централниот регион на земјата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 12, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 12, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 12, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: