Поврзи се со нас

Популарно.мк

Кина има „Ноева арка“ – храм кој ги преживеа сите поплави (ВИДЕО)

Занимливости

Кина има „Ноева арка“ – храм кој ги преживеа сите поплави (ВИДЕО)

Седумстотини години стар храм одбива да исчезне под вода и покрај тоа што во последните неколку недели нивото на водата на Јангце порасна за околу десет метри.  

Иако неговата платформа се наоѓа под вода, самиот Гуањинг павилјон е недопрен.

Овој храм се смета дека потекнува од времето на династијата Сонг и дека е изграден меѓу 960 и 1279 година. Историчарите велат дека на сличен начин издржал многу поплави.

Кина моментално е во екот на сезоната на дождови, а поплавите особено ги погодуваат југот и централниот регион на земјата.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.