//
Следи нѐ
To Top

Туристите го обожуваат овој остров и покрај заканите за нуклеарен напад

Туристите и натаму го посетуваат Гуам, иако Северна Кореја се закани дека ќе истрела ракети во насока на таа американска територија во екот на тензиите и острите реторики меѓу Вашингтон и Пјонгјанг.

Туристиката Чихо Цучија од Јапонија слушнала на вести за Гуам, но сепак одлучила да го посети островот со сопругот и двете деца.

реклама

– Сметам дека Јапонија и Јужна Кореја исто така би можеле да бидат во опасност од Северна Кореја, така што исто како да сме останале дома, изјави 40-годишната Чихо Цучија.

Гуам има 160 илјади жители, а привлекува 1,5 милиони посетители годишно.

Бројот на туристите од Јужна Кореја е зголемен изминатиот период поради нискотарифните авионски линии, кои го поврзуваат Гуам со таа земја.

Северна Кореја објави план за ракетен напади на подрачје околу пацифичкиот остров Гуам, на кој се наоѓа американска воена база, што би било најпровокативен потег на Пјонгјанг досега.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 14, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 14, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 14, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: