fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Над 10.000 лица изведоа народен танц во Ацех (ВИДЕО)

Видео

Над 10.000 лица изведоа народен танц во Ацех (ВИДЕО)

Повеќе од 10.000 лица се собраа во провинцијата Ацех во Индонезија за да го соборат рекордот во изведувањето на народниот танц саман.

Саман е познат како „танц на илјада раце“ и повеќе од 10.000 мажи го соборија рекордот танцувајќи и пеејќи песна за заштита на националниот парк Маунт Лиусер, дом на суматрански тигри и слонови, загрозени пшоради криволов и уништување на прашумите.

карактеристично е што танцот го изведуваат само мажи во традиционална облека и за изведба користат традиционални предмети.

На минатогодинешниот настан танцуваа 6.000 лица.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.