//
Следи нѐ
To Top

Над 10.000 лица изведоа народен танц во Ацех (ВИДЕО)

Повеќе од 10.000 лица се собраа во провинцијата Ацех во Индонезија за да го соборат рекордот во изведувањето на народниот танц саман.

Саман е познат како „танц на илјада раце“ и повеќе од 10.000 мажи го соборија рекордот танцувајќи и пеејќи песна за заштита на националниот парк Маунт Лиусер, дом на суматрански тигри и слонови, загрозени пшоради криволов и уништување на прашумите.

реклама

карактеристично е што танцот го изведуваат само мажи во традиционална облека и за изведба користат традиционални предмети.

На минатогодинешниот настан танцуваа 6.000 лица.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: