//
Следи нѐ
To Top

Ова е „највеселата“ кобра во светот

Веројатно никој не се насмевнува при средба со отровна змија, но сепак, оваа кобра предизвикува токму таква реакција.

Кобрата, на задниот дел од телото има белег, кој неодоливо потсетува на насмеан емотикон.

реклама

Фотографот Сувик Басу наишол на неверојатната кобра во Индија, но сепак се потрудил да одржи соодветно растојание од неа.

Ако змијата ве касне, нејзиниот отров го напаѓа вашиот нервен систем и може да доведе до запирање на срцето, при што симптомите од каснувањето се манифестираат меѓу 15 минути до два часа по нападот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 15, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 15, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 15, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: