Поврзи се со нас

Популарно.мк

Уругвајски ученик заработил 10.000 долари откривајќи пропуст на Гугл

Интернет

Уругвајски ученик заработил 10.000 долари откривајќи пропуст на Гугл

Уругвајскиот ученик Езакиел Переира благодарение на Гугл за само некоку часа заработи 10.000 долари.

Переира успеал да ги заработи парите откако открил пропуст во серверите на Гугл, преку кој бил можен пристап до приватните податоци на корисниците.

Како што објасни Переира на својот блог, „на 11 јули му било здодевно, па решил да пронајде некој баг на Гугл“.

– Чепкав нешто по сајтот и наидов на зборот „Гугл конфиденшанл“ („Гугл доверливо“), Веднаш ја пријавив грешката и за само неколку часа добив одговор, напиша Переира.

По неколку недели повторно го контактирале од Гугл и го информирале дека поради откриената грешка заработил 10.000 долари.

Переира, кој оваа година завшил средно училиште, на својот блог тврди дека досега со слични „откритија“ на пропости во интернет системите заработил 16.000 долари.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.