//
Следи нѐ
To Top

Уругвај продава нацистички орел, вреден 50 милиони долари

Бронзeна статуа на нацистички орел со висина од 2,74 сантиметри, ќе биде понудена на аукција во Уругвај, а се очекува да постигне цена од 50 милиони долари.

Статуата, која бизнисменот Алфредо Етчегареј ја извлече од морето, се наоѓа во складиште на уругвајската морнарица уште од 2006 година.

реклама

Врховниот суд донесе одлука дека орелот, тежок околу 300 килограми, и припаѓа на државата, но дека половина од профитот остварен на аукција му припаѓа на Етчегареј. Сепак, досега аукција не е одржана.

Сега се очекува дека аукција набрзо ќе биде организирана и тоа на предлог на уругвајската опозиција, која верува дека со тоа ќе се придонесе за финансиските потреби на државата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 16, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 16, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 16, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: