Следи нѐ
To Top

Сончево и топло со мала до умерена облачност – од понеделник заладување

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе има вредност 8.

Утринската температура ќе се движи од 14 до 20 степени, а дневната температура од 30 до 36 степени.

реклама

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност.  Ќе дува слаб до умерен северен ветер.

Утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната температура до 33 степени.

До сабота ќе се задржи претежно стабилно и топло време. Дневната температура ќе биде во постепен пораст, но ќе се задржи во рамките на просекот за овој период од годината. Најтопло ќе биде во сабота со максимална температура до 38 степени на југоистокот од земјава.

Во недела кон крајот на денот ќе има локален пороен дожд со грмежи, а во понеделник се очекува облачно време со пообилни врнежи од дожд, засилен северен ветер и значително опаѓање на дневната температура.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

 • Земјотрес утрово почувствуван во Велес

  Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка сакала денеска е почуствуван во Велес и околината. реклама

  Информативна Редакцијаавгуст 17, 2017
 • Најстудено во Битола минус осум степени

  Најниска температура од минус осум степени утрово се измерени во Битола, минус шест се измерени во Маврово и Лазарополе, минус пет во...

  Информативна Редакцијаавгуст 17, 2017
 • Снег во Крушево, Маврово и Лазарополе

  Висината на снежната покривка во осум часот во Крушево изнесува два сантиметри, а во Маврово и Лазарополе по еден сантиметар, соопшти Управата...

  Информативна Редакцијаавгуст 17, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.