//
Следи нѐ
To Top

Голема победа на Вардар против Фенербахче

Македонскиот шампион Вардар оствари голема предност од два гола по првиот меч од плејофот за место во Лига Европа против турски Фенербахче. 

Вардар на полната Национална арена „филип Втори“ во Скопје, го победи турскиот гигант со 2:0, со што направи голем исчекор кон историски пласман во групната фаза во Лига Европа.

реклама

Првата радост за македонскиот првак ја донесе Тигран Барсегјан во 20.минута за водство од 1:0.

Во втората минута од судиското дополнение (90+2), Топал во обид да ја врати топката до својот голман, со глава го лобуваше Идриз Камени и за голема радост на вардаровите фудбалери и навивачи им донесе голема предност на црвено-црните по првиот меч.

Во финишот од натпреварот Вардар остана со играч помалку откако капитенот Бобан Грнчаров поради втор жолт картон беше исклучен, па нема да настапи и во реваншот закажан по седум дена во Истанбул. Црвен картон кај Фенербахче заработи и Бразилецот, Соуза.

Вториот македонски претставник во Лига Европа, тетовска Шкендија гостува на „Сан Сиро“ против Милан, а резултатот по 55.минути игра е 3:0 за италианскиот гигант.

Реванш натпреварите ќе се играат следниот четврток (24 август).

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Спорт

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: