//
Следи нѐ
To Top

Кои народи трошат најмногу пари на патување?

Граѓаните на Луксембург трошат најмногу пари на патување, во просек 740 евра по лице, споредувајќи со другите земји од Европската унија, покажува истражувањето на Евростат за 2015 година. 

По нив следуваат граѓаните на Австрија, кои во текот на одморот за патување трошат околу 610 евра, а по нив се жителите на Малта, кои за патување трошат просечно 590 евра.

реклама

Најмалку за патување трошат Романците и Летонците, околу 116 евра, а по нив се граѓаните на Чешка и Унгарија, меѓу 120 и 130 евра.

Податоците на Евростат покажуваат дека меѓу 200 и 300 евра по лице на патување трошат жителите на Шведска, Словенија, Словачка, Хрватска и Грција, а меѓу 300 и 400 евра во Данска, Франција, Италија, Холандија и Финска.

Повеќе од 400 евра трошат Германците, Ирците, Кипарците, а над 500 евра трошат Белгијците и жителите на Малта, а над 600 Австријците и жителите на Луксембург.

Во просек во ЕУ на патување се троши по 320 евра, според податоците на Евростат.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 18, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 18, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 18, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: