//
Следи нѐ
To Top

Колку јајца смееме да изедеме неделно?

Средовечните мажи кои јадат седум или повеќе јајца неделно се изложени на поголем ризик рано да починат, отколку нивните врсници кои не го прават тоа, а дијабетичарите кои ќе изедат и едно јајце неделно, се изложени на поголем смртен ризик, покажало американско истражување кое траело 20 години.

Лекарите од Медицинскиот факултет при Универзитетот на Харвард, наведуваат дека мажите, кои не боледуваат од дијабетес, можат да изедат до шест јајца неделно и со тоа да не го зголемат ризикот од прерана смрт.

реклама

Харвардскиот тим ги проучил здравствените извештаи на 21.327 американски лекари, кои учествувале во обемна студија за здравјето на медицинските работници. Лекарите се следени 20 години, од 1981 година, а за тоа време редовно давале извештај за состојбата на своето здравје и начинот на живот.

Во текот на две децении, 1.550 испитаници доживеале срцев удар, 1.342 шлог, а вкупно починале над 5.000.

Утврдено е дека оние кои јаделе седум или повеќе јајца неделно биле изложени на ризик поголем од 23 отсто да починат за време на 20-годишниот период, а дијабетичарите кои ќе изедат и едно јајце се под двојно поголем ризик да починат од која било причина, а особено од инфаркт или шлог.

Јајцата се богати со холестерол, а кога се конзумираат во поголеми количини, може да предизвика затнување на артериите и да се зголеми ризикот од инфаркт или мозочен удар.

Меѓутоа, др. Роберт Екел од Универзитетот Колорадо, поранешен претседател на Американското здружение за срце, вели дека јајцата се како и секоја друга храна, ниту добри, ниту лоши.

Значи, јајцата не би требало целосно да се исфрлат од исхраната. Тие се одлични против стресот, бидејќи телото го знабдуваат со белковини, добри се и за имунитетот, бидејќи се едни од ретките намирници кои организмот го снабдуваат со витамин Д.

Исто така, едно јајце дневно покрива 26 отсто од потребите на организмот за фолна киселина. Тоа ги поттикнува функциите на мозокот, го забавува стареењето, и ја јакне сексуалноста.

Лицата кои немаат здравствени проблеми можат слободно да ги конзумираат јајцата, додека оние со зголемен холестерол, треба да консултираат лекар.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 22, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: