//
Следи нѐ
To Top

Колку долго смеете да чувате сирење во фрижидер?

Ако имате навика да го фрлите сирењето откако на него ќе се појават први траги на мувла, можеби сте фрлиле совршена храна за јадење, велат експертите. 

Колку долго смеете да чувате сирење во фрижидер прво зависи од видот на сирењето, пренесува Индепендент.

реклама

Неотворено пакување на цврсто сирење како пармезан и чедар можете да го чувате два до четири месеци во фрижидер, т.е. осум месеци во замрзнувач, пишува „Тејстинг тејбл”. Кога ќе ја отворите амбалажата, треба да ја изедете оваа вкусна намирница во рок од шест недели.

Ако забележите дека на површината на тврди сирења се појавила мувла, тоа не значи дека треба да го фрлите, вели др. Алиса Хокинг за ABC.net. Едноставно отстранете го површинскиот слој на сирењето и тоа повторно ќе биде безбедно за употреба.

Гријер, гауда и други полуцврсти сирења можат да издржат две до три недели во фрижидер откако ќе ги отворите, т.е. два месеца ако пакувањето не е отворено.

Мекото сирење содржи најголема количина на влага, па рокот на траење им е најкус. Затоа треба да ги изедет во рок од две недели по отворањето. Тоа се однесува на сирењето како брија, фета и камембер.

Ако сте забележале дека некое меко сирење фатило мувла или дека не мириса како што треба, најбезбедно е сепак да го фрлите, со оглед на тоа дека мувлата најбрзо се создава во овој вид на производ.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 25, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 25, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 25, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: