//
Следи нѐ
To Top

Макронови посвоија лабрадор по име Немо

Францускиот претседател Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит ја продолжија традицијата на чување домашни миленичиња во Елисејската палата, така што изминатиот викенд посвоиле лабрадор по име Немо, јави денес листот „Фигаро“.

Црн лабрадор е виден како шета во Елијсејската палата и се запознава со луѓето, наведе весникот и додаде дека кучето е земено од Здружението за заштита на животни и дека го доби името Немо по капетанот Немо од книгата на Жилн Верн „Дваесет илјади миљи под морето“.

реклама

Немо го замени Филе, куче на претходниот социјалистички претседател Франсоа Оланд, кој го задржа по истекот на мандатот.

Французите како нација придаваат големо значење на домашните миленичиња.

Речиси сите француски претседатели имале куче во текот на мандатот и тоа претежно лабрадори.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: