//
Следи нѐ
To Top

Редок вид мајмун првпат забележан по 80 години

Мистериозен амазонски мајмун првпат е забележан во дивината во последните 80 години.

Мајмунот од видот „Ванзолини саки“ познат е по долгото црно крзно и „златни“ нозе. Првпат во дивината е забележан во 1936 година, а екипа истражувачи во 1956 година во бразилските прашуми пронајде само останки од тој вид.

реклама

Д-р Лаура Марш, директорка на Светскиот институт за заштита на дивиот свет (Global Conservation institute), е прва личност која во последните 80 години го видела овој вид на мајмуни.

– Јас бев толку многу возбудена кога го видов што едвај направив фотографија, изјави д-р Марш, додавајќи дека се однесувал како некоја мачка.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 30, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: