//
Следи нѐ
To Top

ФЕСТИВАЛ ТОМАТИНА: Илјадници луѓе во борба со домати (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во шпанскиот град Буњол е одржан фестивал Томатина, каде учестувале повеќе од 20.000 луѓе на традиционалното гаѓање со домати.

По неодамнешниот терористички напад во Барселона, преземени се дополнителни мерки за безбедност и распоредени се околу 700 агенти.

реклама

Од камионот на улицата фрлени се околу 160 тони зрел домат со кои учесниците меѓусебно се гаѓаа во едночасовна борба од забава. Правилата налагаат дека не може да се употреби друг зеленчук.

Многу од нив носеле заштитни очила, а по фестивалот на учесниците им биле на располагање јавни тушеви.

Фестивалот датира од 1945 година кога локалните деца се гаѓале со храна во регионот за одгледување домати.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаавгуст 31, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаавгуст 31, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаавгуст 31, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: