//
Следи нѐ
To Top

Во Амазон откриени 381 нов животински и растителен вид

Во извештајот на Светската фондација за природа (ВВФ) и Бразилскиот институт за одржлив развој се наведува дека во Амазон се откриени 381 нов вид растенија и животни, односно по еден нов вид на секои два дена.

Авторите на извештајот предупредуваат дека речиси сите нови видови растенија и животни се наоѓаат во подрачја загрозени од човечки активности, а како најголема закана ја посочуваат сечата на шумите.

реклама

Амазонската прашума е најголема на светот и позната е по огромниот биодиверзитет, од 1999 до 2015 откриени се повеќе од 2.000 видови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: