//
Следи нѐ
To Top

Во САД одобрен првиот третман со лек што ги убива клетките на ракот

Американското биро за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот медицински третман за редизајнирање на имуниот систем кај пациентите, со цел тој сам да ги нападне клетките на ракот, во случајов се работи за третман на леукемија.

ФДА соопшти дека одлуката претставува историски момент за медицината и влез во нова ера на броба со карциномот.

реклама

Фармацевстката компанија „Новартис“ ја именува терпијата како „Жив лек“ и ја продава по цена од 475.000 долари, од таму тврдат дека после тримесечна терапија 83 проценти од пациентите ќе биле излекувани.

Лекот се прави посебно за секој пациент од сопствената крв и белите крвни зрнца, а потоа генетски се програмираат ќелиите да ги бараат и уништуваат клетките на ракот. Голем дел од пациентите позитивно реагираат на терапијата, но истата носи и одредени ризици.

Комерцијалното име на терапијата е „Кимрија“ (Kymriah) и до сега се одобрува само за лекување на деца и млади до 25 години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: