//
Следи нѐ
To Top

Американка остави 22 милиони долари во Зоолошката градина во Германија

Зоолошката градина во Германија соопшти денеска дека 93-годишна Американка со германско потекло, чиј сопруг го преживеал холокаустот, остави  22 милиони долари. 

Елизабет Рајхерт, родена во Германија изјави дека тоа било желба на нејзиниот починат сопруг Арнулф.

реклама

Брачната двојка се родени во Келн, а се запознале за време на војната, за потоа да заминат во Израел, а подоцна во Њу Џерси, САД.

Двојката немале деца, а Елизабет Рајхерт веќе почнала на Зоолошката градина да и уплаќа по шест илјади долари месечно, а вкупната сума ќе биде донирана по нејзината смрт.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 2, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 2, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 2, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: