//
Следи нѐ
To Top

Британска авиокомпанија го намалува стресот на патниците со храна

Британската авиокомпанија „Монарх ерлајнс“ во менито за време на летот внесе посебен вид на храна која има за цел да го подобри расположението и да го намали стресот кај нервозните патници.

„Монарх ерлајнс“ се поврза со професорот Чарлс Спенс од Универзитетот Оксфорд за да направи посебно дизајнирано мени на кое се наоѓаат намирници кои можат да го поттикнат расположението кај патниците.

реклама

Така оваа авионска компанија сега на патниците им нуди колачи од ориз зачинети со лаванда кои се одлични за опуштање, зелен чај, мешавина од растителни чаеви, бисквити од морски алги, пецива од вкусно тесто и енергетски плочки со сос од печурки и домати.

Покрај солената храна, на патниците им е највкусен сладоледот за добро расположение, кој како што тврдат од авионската компанија, го одвраќа вниманието на патниците од стресниот лет.

Исто така посебни се и пецивата кои им се служат на патниците во текот на летот, а главна цел им е да го намалат чувството на притисок од сувиот воздух и звукот на млазниот мотор.

Покрај менито за подобро расположение, оваа авионска компанија во понудата има и  разни сендвичи, тестенини, тостови, житарки…

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 7, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 7, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 7, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: