Следи нѐ
To Top

Топлотен бран од жолта фаза за викендот

За време на викендот Македонија ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза.

За таа цел, Министерството за здравство апелира до граѓаните за посебно внимавање за своето здравје, особено поради температурните осцилации во изминатиот период.

реклама

Од Министерството за здравство особено порачуваат дека е потребно да се избегнува директна сончева изложеност, како и почитување на општите мерки за заштита на здравјето.

Утре температурата ќе се движи од 28 до 35 степени, а во недела од 30 до 37 степени.

Во понеделник температурата достигне до 36, вторник 34. Од четврток ќе има пад на темпратурата и максиматалната ќе достигне до 29, а во петок до 25 степени.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.