Поврзи се со нас

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Утринското кафе го спречува слабеењето

Занимливости

ИСТРАЖУВАЊЕ: Утринското кафе го спречува слабеењето

Новото истражување на „Џурнал оф фуд сајенс“ утврди дека пиењето кафе може да ја поттикне желбата за јадење слатко, што доведува до здебелување.

Во истражувањето на Универзитетот Корнел, во кое учествуваа 107 лица, половина група испитаници пиеле кафе со кофеин, а другите безкофеинско. Но двете групи пиеле кафе со шеќер.

Резултатите покажаа дека луѓето кои пиеле кафе со кофеин подоцна барале нешто слатко да јадат, за разлика од тие што пиеле безкофеинско кафе. Докажано е дека кафето ги умртвува нашите рецептори на јазикот, поради што на сфаќаме колку се слатки храната или пијалакот кој го конзумиране.

Поради тоа, експертите препорачуваат наместо утринско кафе, оние кои сакаат да ја намалат килажата наутро да пијат зелен чај или млеко со куркума.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.