//
Следи нѐ
To Top

ИСТРАЖУВАЊЕ: Утринското кафе го спречува слабеењето

Новото истражување на „Џурнал оф фуд сајенс“ утврди дека пиењето кафе може да ја поттикне желбата за јадење слатко, што доведува до здебелување.

Во истражувањето на Универзитетот Корнел, во кое учествуваа 107 лица, половина група испитаници пиеле кафе со кофеин, а другите безкофеинско. Но двете групи пиеле кафе со шеќер.

реклама

Резултатите покажаа дека луѓето кои пиеле кафе со кофеин подоцна барале нешто слатко да јадат, за разлика од тие што пиеле безкофеинско кафе. Докажано е дека кафето ги умртвува нашите рецептори на јазикот, поради што на сфаќаме колку се слатки храната или пијалакот кој го конзумиране.

Поради тоа, експертите препорачуваат наместо утринско кафе, оние кои сакаат да ја намалат килажата наутро да пијат зелен чај или млеко со куркума.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 23, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 23, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 23, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: