//
Следи нѐ
To Top

Најголемиот дијамант од Боцвана продаден за 53 милиони долари

Необработен дијамант пронајден во африканската држава Боцвана, за кој се смета дека е најголемиот дијамант пронајден во изминатите 100 години, беше продаден за 53 милиони долари.

Британската компанија Граф го купи дијамантот и најави дека ќе ги ангажира своите најдобри експерти за да испланира како најдобро да се исече овој огромен скапоцен камен, јави новинската агенција ДПА.

реклама

Дијамантот, кој е со големина на тениско топче, беше пронајден во рудникот Лукара Карове во северниот дел на Боцвана. Тој тежи 1.109 карати и е наречен Леседи Ла Рона, што значи Нашата светлина на јазикот на локалниот народ Цвана.

– Ќе работиме ден и ноќ за достојно да го обработиме овој неверојатен дар на природата, соопштија од компанијата Граф.

Дијамантите претставуваат 80 проценти од вкупниот извоз на Боцвана.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 27, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 27, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 27, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: