//
Следи нѐ
To Top

Истанбул е еден од десетте најпосетени градови во светот

Според индексот на глобални таргет-градови на „Мастеркард“, со седиште во САД, годинава 30 светски метрополи беа регистрирани како градови кои привлекуваат најголем број туристи, објави ТРТ. 

Истанбул на листата се наоѓа на 10-то место и се предвидува до крајот на годинава да го посетат 9,24 милиони туристи ширум светот. Минатата година оваа бројка изнесуваше 9,6 милиони.

реклама

„Мастеркард“ овој извештај го објавува во последните девет години, а истиот се утврдува според вкупниот број на странски туристи, премини преку границите, трошењето на странските туристи во градот каде што престојуваат, како и бројот на патниците добиен од патничките агенции.

Минатата година Бангкок беше на прво место на списокот, а по него следуваа Лондон, Париз, Дубаи и Сингапур.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијасептември 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијасептември 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијасептември 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: