//
Следи нѐ
To Top

Мирисот на портокали го освежува домот

За домот на почетокот од годината да мириса на свежо и чисто не е неопходно „генерално“ чистење туку етерично масло од портокали.

Целиот стан може да се исчисти со правосмукалка, а претходно во вреќичката од правосмукалката да се стават неколку капки етерично масло од портокал. Мирисот од портокал ќе биде присутен во целиот стан.

реклама

Етиричното масло од портокали може да биде и природен освежувач на просторот. Во 180 милилитри дестилирана вода се ставаат 25 капки етерично масло од портокали и лимони и течноста се распрснува низ домот.

За детските соби треба да се користат поблаги раствори – 450 милилитри дестилирана вода, 12 капки етерични масла од камилица, лаванда и портокал. Детската соба ќе биде исполнета со свежина и смирувачки мирис.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 2, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 2, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 2, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: