Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Работниот ден треба да трае три часа

Занимливости

ИСТРАЖУВАЊЕ: Работниот ден треба да трае три часа

Едно британско истражување кое опфатило 1.989 службеници кои работат во канцеларија, покажа дека вообичаениот осум часовен работен ден е непотребно долг, зашто тие се продуктивни само два часа и 53 минути од нив, пишува „Дејли мирор”.

Другиот дел од времето, луѓето го минуваат на интернет (еден час и 45 минути, во просек), или во разговор со колегите (40 минути), велат резултатите од анкетата на компанијата „Ваучер клауд”.

Паузите за кафе траат просечно по 17 минути, додека оние за пушење – 23 минути. Разговорите по телефон одземаат 18 минути, а четот – 14 минути. За ручекот, на еден канцелариски работник му требаат околу 15 минути.

Има и такви кои си бараат нова работа, и тоа им одзема 26 минути дневно.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.