//
Следи нѐ
To Top

Шест жители на Малави убиени под сомнеж дека се вампири

Шест жители на областа Муланџе во африканската држава Малави биле убени во текот на септември поради сомнеж дека се вампири.

Во најмалку три инциденти, локални жители се самоорганизирале и ги нападнале своите соселани за кои се сомневале дека пијат човечка крв, како дел од ритуали за црна магија.

реклама

Локалниот полициски комесар Џејмс Кадаџера изјави дека испратиле стотина полицајци во областа за да спречат натамошни напади врз основа на вакви бизарни образложенија.

Меѓу нападнатите имало и странски државјани, поради што Американската амбасада во Малави им нареди на членовите на хуманитарната организација Мировен Корпус да се повлечат од областа, стравувајќи од ескалација на насилствата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: