//
Следи нѐ
To Top

Прескокнувањето на појадокот опасно за нашето здравје

Изоставувањето на појадокот може да биде штетно за нашето здравје, оти двојно го зголемува ризикот од артеросклероза, односно проширување на артериите.

Резултатите од студија направена во Шпанија, со која била следена здравствената состојба на 4.000 луѓе во период од 10 години, укажуваат дека 25 проценти од нив појадувале правилно и го обезбедиле потребниот дневен внос на калории.

реклама

Но, мнозинството од испитаниците,  околу 70 отсто, конзумирале едвај пет отсто од потребниот внос на калории, а три проценти често го прескокнувале појадокот. Кај последните, ризикот од срцеви заболувања е најголем.

Кај оние што не појадуваат, се забележани прекумерна телесна маса, висок крвен притисок и високо ниво на шеќер во крвта.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • СИН ПОНЕДЕЛНИК: Најтмурниот ден во годината

  Почеток на уште една работна недела. Празничната еуфорија спласнува. Ги добиваме првите овогодишни сметки, а во минус сме поради празничните трошоци....

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2017
 • Нови „Луј Витон“ цик-цак патики

  Парискиот бренд „Луј Витон“ продолжува да ги поместува границите на луксузот, а најново во тој поглед се скромните цик-цак патики. реклама

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2017
 • Седум намирници кои ќе ви ја вратат енергијата

  Доколку во текот на денот имате потреба од кафе и калорична храна за да го намалите чувството на замор, обидете се...

  Информативна Редакцијаоктомври 4, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: