//
Следи нѐ
To Top

Трамп со најголем број „следачи“ на Твитер

Американскиот претседател Доналд Трамп е најпопуларниот светски лидер на Твитер, надминувајќи го по бројот на „следачи“ дури и папата Франциско, покажуваат податоците на њујоршката компанија за односи со јавност, „Барсон-Марстелер”.

Со речиси 40 милиони следбеници, Трамп изминатиот викенд изби на врвот на листата од околу 890 светски лидери, додека поглаварот на Римокатоличката црква, му е „веднаш зад петици“.

реклама

Шефот на дигиталната служба ЕМЕА (подружница на „Барсон-Мастелер”), Матијас Лифкенс е основач на интернет страницата „Twitplomacy“, каде се следат и анализираат дигиталните политички активности. Тој  таму, меѓу другото, истакнува и дека многу од тие профили се неактивни, или пак, тнр. „ботови” (лажни профили).

Трамп често ги објавува владините политики, но и ги истакнува своите, понекогаш и тоа како контроверзни ставови, токму на Твитер.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 5, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 5, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 5, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: