//
Следи нѐ
To Top

Никогаш не е доцна за одмор на Кипар

Иако веќе почна октомври се уште не е доцна за одмор на Кипар.

За сите оние кои сакаат одморот да го поминат уживајќи на преубавите плажи, во хотели со одлична услуга и содржина, многу историски локалитети и единствена природна убавина, овој остров претставува вистински избор.

реклама

Островската држава има многу поволна географска положба во источен Медитеран, на крстосница на три континенти, Европа, Азија и Африка. Географски и припаѓа  на Азија, а културно-политички на Европа, чие влијание се чувствува на целиот остров.

Најинтересни туристички центри на островот се Киренија, Фамагуста, Аја Напа, Ларнака, Лимасол, Пафос и Протарас.

Киренија и Фамагуста се бисери на Северен Кипар, можеби се уште недоволно познати во јавноста, но секако им се добро познати на вистинските љубители на туризмот.

Киренија е пристанишен град, преполн со таверни, ресторани и многубројни продавници, но и со историски споменици, меѓу кои секако се истакнува античката тврдина со музеј, а на само неколку минути возење од Киренија се наоѓа замокот на Свети Хиларион изграден за време на Крстоносните војни.

Фамагуста е позната по најубавите плажи на целиот Кипар, а самиот град претставува автенитчна целина со познатиот „град на духови“, Отело кулата и готската катедрала од 13. век.

Најпознати летувалишта во јужниот дел на Кипар се Ларнака, еден од најстарите градови на островот и Лимасол, втор по големина град. Уште еден бисер меѓу градовите претставува Аја Напа. Позната е по недопрената природа, долгите песочни плажи и топлата вода, така што претставува место за љубители на капењето, сончањето и спортовите на вода.

Од градовите во овој дел на островот треба да ги споменеме и Пафос и Протарас. Пафос, некогашна античка престолнина на Кипар, претставува најголемо културно богатство на островот, а не треба да ги заборавиме ниту неговите 27 преубави плажи.

Протарас на југоисточнот дел на Кипар, некогаш стариот град Леукола, денес е модерна туристичка дестинација со голем број хотелски комплекси, кои претставуваат вистинско место за нешто помирен и вистински семеен одмор.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 6, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 6, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 6, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: