//
Следи нѐ
To Top

Болката во грбот може да предизвика трајни промени на мозокот

Долготрајните болки во грбот, може предизвикаат намалување на сивата маса на таламусот и трајни промени во мозокот, предупредуваат експерти од американскиот универзитет Нортвестерн.

Таламусот, инаку е дел задолжен за одлучување и социјално однесување на луѓето.

реклама

– Лицата со константна болка во грбот имаат намалена активност во одреден дел од мозокот, а промените кои се случуваат со време ја намалуваат ефикасноста на терапијата.

До овие заклучоци се дошло врз основа на паралелни испитувања на здрави луѓе и на оние кои имаат хронична болка во грбот.

– Прегледот со скенер покажал дека кај другите 11 отсто е помала сивата маса во однос на здравите, истакна Ванија Апкаријан од истражувачкиот тим.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 10, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: